KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14211009
nr 1421 1009
Porträtt av konung Karl XII iklädd blå rock, harnesk och svart lindhalsduk. Olja på pannå, 1700-talets början. Ej signerad. Samtida ram. 40x27 cm, yttermått inklusive ram: 55x42 cm
Kondition: slitage, skador
Utrop:
20.000 kr
Såld:
15.000 kr
måndag 27 september 2021
kl 19:04:50
1.100 kr
1.200 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÃ…TT)
4.000 kr
4.200 kr
5.200 kr
5.400 kr
10.000 kr
10.500 kr
- Klassiska
27 sep
Klassiska
Läs mer om Klassiska